Da li se isplati biti dobar?

Saveti o svemu i bilo čemu :)
Saveti su u formi konkretnih instrukcija i podsećanja na sve što znamo ali nije zgoreg ponoviti :D
User avatar
Love
Posts: 55
Joined: 23 May 2013, 11:13

Re: Da li se isplati biti dobar?

Post by Love »

da se malo pridruzim.. lijepo ste to napisali sto se tice uvjerenja kojih smo pokupili..
e ali zna se nama upaliti i onaj glasic, nakon sto smo shvatili sve to lijepo i provodimo.
i onda kada nas ljudi samaraju opet i opet :?: covjek se malo zapita..
mene je bila spopala ta nedoumica prije jedno pola godine..
dosla su mi pitanja, pa zasto ja sad tu trpim neke stvari ako ce na kraju svi doci na isto pa sto nebih i ja bila :djavo:
eto i sto se tice poslova svi ovi u mojoj okolini si naprave uvjek malo viska mance( onoga sto vam ljudi ostave kada im vracate kusur)
i sad ja vam to nikad nisam radila, a mogla sam da sam dnevno uzimala svotu koju ne bi osjetili poslodavci, a meni bi dobro dosla usput bi si i sama naplatila neke stvari sto oni nece..
i bila sam ja u nedoumici ali onda
mi je dosao zakljucak nije binto kako se oni svi odnose prema meni i postupaju, bitno je kako se JA osdnosim..
i eto ja smatram da SVE u zivotu dobro i lose, ma i nase misli.. sve to se nama vraca prije ili kasnije, na ovaj ili onaj nacin..
i onda ljudi znaju kukat kako ih Bog ne voli kako ne znam ni ja sama, sto... ali ne zapitaju se malo dublje..
ja itekako mislim da se isplati biti dobar..
ali netreba cak niti gledati dali se isplati, treba biti jednostavno sto jesi ne gledati na korist..
a prije ili kasnije sve sjedne na svoje...

:drugari: :andjeo: :ruzha: :ruzha: :ruzha: :ruzha:
You are my mother,you are my father,You are my lover and my best friend
You are the mountain, you are the ocean,You are the beginning without end
And I love you so,cause you help me see
And to see you in all is to see you in me
I'm in you and you're in me
User avatar
Akasha
Posts: 13
Joined: 03 Aug 2013, 17:00

Re: Da li se isplati biti dobar?

Post by Akasha »

Ovo je jako dobro pitanje.
U ovom svetu postoji koncept kompetitivnosti gde je sve na neki način neko takmičenje. U nekom poslu npr. često oni koji gaze preko drugih, prave spletke i manipulišu ljudima napreduju u položaju, a oni koji su "dobri" često bivaju iskorištavani do iscrpljenosti.
Problem je u tome što su dobri ljudi često naivni. Da bi neko bio dobar potrebno je da bude vrlo inteligentan i mudar, ali i sebičan. Sebičnost je po mnogima mana, ali da bi čovek bio dobar i imao snagu da pomogne drugima mota imati dozu sebičnosti, prvo mora srediti svoj život i sebe snabdeti svime što mu je potrebno jer biti dobar zahteva mnogo energije. Naivni dobrica će često pomoći drugome na svoju štetu a ponekad i na štetu onoga prema kome je dobar. Dobar čovek mora imati mudrost da oceni kome daje svoju pažnju i na koji način ispoljava svoju dobrotu da ne bi bio iskorišten i da bi njegova dobra dela urodila plodom.
Zli ljudi su samo ljudi koji nisu dovoljno proučili umetnost dobrote i koji su upali u klopke u koje naivci često upadaju kao što su iskorištavanje od strane drugih i isrcpljenost usled žrtvovanja za druge i druge stvari i potom su zaključili da je dobrota odlika slabih ljudi i odlučili se za polarni opozit dobrote. Zao čovek je često samo povređen dobar čovek.
Da li se isplati biti dobar? Naravno, stim da se isplati u pravim vrednostima.
Post Reply