Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

"Poznati" pozitivci :)
User avatar
sarah
Posts: 495
Joined: 05 Sep 2012, 13:24

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by sarah »

Mila wrote:Zbog cega ne bi trebalo da nam bude drago ako smo ucinili nesto dobro, ako smo uspeli u necemu; zasto se odreci uzivanja u tome? Ja bih rekla da se samo treba sacuvati cvrste identifikacije sa tim, jer ako se previse prepustimo radosti kada uspemo, jednako jako cemo se prepustiti bolu kada ne uspemo.
Mila slažem se, uvek treba pohvaliti i bodriti sebe, to je onaj sam početak rada na sebi kada je to najviše potrebno. Jer većina nas i kreće sa tim radom zbog toga što baš i nije zadovoljan predstavom o sebi...Znači pohvališ se, bude ti drago i ideš dalje :) To dalje je dug put vraćanja sebi kao što sam već rekla. A kasnije, negde usput, kada povratiš ljubav prema sebi a samim tim i prema svetu kojeg si i sam deo, sve tvoje reakcije postaju ustaljene u ljubavi i ti počinješ da prevazilaziš tu potrebu da se hraniš spoljnim reakcijama na sebe....
Ono kako ja shvatam Tola je da ako smo mi stalno prisutni onda je osećaj radosti konstantan kao i kod deteta npr...Ako bi previše davali pažnje tome kako nas svet doživljava, bilo to pozitivno ili ne, neminovno je da se povedemo time da se stalno trudimo ili da održimo sliku koja nam se dopada, ili da popravimo dojam ako nam se ne sviđa ono kako nas vide...Treba se samo prepustiti sadšnjem momentu, reći da ti je drago što te neko podržava i vidi i ići dalje neoptrećeno time ili bilo čime :)
User avatar
DenVik
Posts: 870
Joined: 24 Jan 2013, 21:14

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by DenVik »

Jeste Sarah, to je tako ( pet minuta kad ga citam :D ), pa opet popusti paznja, pa sto rece Mila onda pohvalim sebe za ovo ili ono. Istina je da to sad jeste u manjim dozama, ali je jos prisutno, pa i neka je, pa sta. Nisam ja Ekhart :mrgreen:
Salim se, volim svoju svesnost u trenutku, ali isto tako znam da ne moram svakog Ucitelja da ukapiram sada i ovde, niti da ce mi svi prijati i sve sto kazu da cu primeniti.
Zato i jesmo razliciti, valjda je u tome poenta? Valjda se tako Univerzum siri i raste? Ovde sam da prepoznam ono sto mi prija u datom trenutku i da pratim taj osecaj. I da smejem sto vise :D
Uvek sam u pravo vreme, na pravom mestu i uspešno činim upravo ono što treba
Krijesnica

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by Krijesnica »

Mila wrote:Ne razumem zbog cega bismo se odrekli ovako necega? Zbog cega ne bi trebalo da nam bude drago ako smo ucinili nesto dobro, ako smo uspeli u necemu; zasto se odreci uzivanja u tome? Ja bih rekla da se samo treba sacuvati cvrste identifikacije sa tim, jer ako se previse prepustimo radosti kada uspemo, jednako jako cemo se prepustiti bolu kada ne uspemo.
Ne odričeš se sebe, jer tvoj omot koji si stvorila tokom svog života nisi ti. Stoga, ti mičeš taj omot kako bi pronašla sebe. Jednom kad sa sebe skineš sve etikete koje si možda zalijepila tokom života: etiketa studentice, radnice, alternativke, vjernice, nevjernice, etikete osobe koja je prošla to i to, učinila to i to...kada sve to skineš sa sebe, onda ostaješ samo Ti. Vjeruj mi, doživjela sam takvo iskustvo, i osjećaj Jastva nikad nije bio snažniji. Sve to što si proživjela dosad nije dio TEBE. To su sve bili putovi i putokazi koji te vode ka TEBI. Odricanjem etiketa i mentalnih sklopova ti se ne odričeš sebe, nego upravo, dopuštaš pravoj sebi da iziđe na vidjelo, a koja se toliko uspješno skrivala ispod tog omota cijeli tvoj život.

Ti time ne gubiš svoj identitet. Gubiš ego, koji stvara lažni identitet. Strah od gubitka sebe, zapravo je strah ega od vlastite smrti. I dok god postoji ikakav strah u tebi, to ne možeš biti ti. Strah je nešto što je naučeno tokom života, a ljubav je nešto s čime se rađaš. Kada gledaš malu bebu, možeš li reći da ona nekoga mrzi ili da se nečega boji? Ne, beba svemu prilazi s ljubavlju. Njezin osjećaj jastva je toliko jasan da ona još uvijek ne ovisi o sredini u kojoj je rođena, o ljudima s kojima živi - u najranijoj dobi nitko još ne utječe na tebe. Ti ne razmišljaš, nego djeluješ iz duše, i zato su djeca uvijek tako spokojna, radosna i razigrana. Možeš li reći da je to dijete izgubilo sebe, zbog toga što nema etiketa? Ne. To dijete vrlo jasno već ima svoje ja, koje nije zamotano ni u šta. Ali, počne se zamatati onda kada ga roditelji pripišu nekoj religiji, to je jedna od prvih etiketa koje dobiješ kad se rodiš. Ako si rođena u kršćanskoj obitelji, ti si kršćanka. Ako si se rodila u islamskoj obitelji, ti si muslimanka. Ali, jesi li ti to zapravo? Ne, ti si biće samo po sebi. Ta etiketa je uvjetovana religijom i odlukom tvojih roditelja da te uključe u neku religiju. Stoga, tvoje ja postaje malo tiše i dobiva prvu etiketu. Tada prvi put gubiš dodir sa sobom.

U to blaženo stanje vraćaš se onda i samo onda kad skineš sa sebe sve te etikete. Tvoj otpor koji pružaš prema tome samo je glasna reakcija tvoga ega na pokušaj da budeš prisutna. Ego se boji prisutnosti, jer ne mogu dvije suprotne stvari djelovati istovremeno. Ne možeš biti u sobi koja je sasvim mračna i sasvim osvijetljena. To dvoje ne djeluje zajedno, ali može djelovati naizmjenično. Isto je sa Egom i tvojim Ja. Ego je tama. Dopusti sebi da upališ svjetlo unutar sebe i rastjeraš taj ego.
User avatar
jelena
Posts: 323
Joined: 29 Sep 2012, 23:59

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by jelena »

Mila wrote: Taj "omot" ipak postoji i cemu onda on sluzi ako necemo imati misljenje o njemu i necemo se baviti njime? Kako mozemo da se menjamo, da duhovno sazrevamo ako nemamo misljenje o "omotu"? Razumem da bi to verovatno trebalo da znaci da, ako prihvatimo da smo samo ljubav, uvek cemo pronaci nacin da odreagujemo iz ljubavi - ali mi nije jasno kako se to cini.
Um(Ego) je taj koji bi uvjek imao mišljenje i bavio se "omotom".
Za Um je problem baš u toj jednostavnosti on ne razumije da je ceo taj proces ljubavi tako prirodan zato što je naučio stalno da nešto analizira.Baš zato ga trebamo smirivati.Kad ga uspijemo smiriti i poravnati se sa izvorom onda nam je jako ljepo i uopšte nam nije važno mišljenje o bilo kakvom "omotu".Jednostavno uživamo u sadašnjem trenutku gdje god da smo.

Nema potrebe da išta dodajem zato što su DenVik,Sarah i Kresnica sve jako ljepo objasnili pa da se ne ponavljamo.
Danijela
User avatar
Mila
Posts: 281
Joined: 19 Aug 2012, 20:53

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by Mila »

Tako ste mi sve lepo odgovorile, mogu samo da kazem da je bilo odlicno i veliko vam hvala :D.

PS. Ovo mi je veoma lep odgovor na pitanje u cemu je onda uopste smisao postojanja fizickog zivota (misli, reakcija, osecanja, osobina, situacija).
Krijesnica wrote: Sve to što si proživjela dosad nije dio TEBE. To su sve bili putovi i putokazi koji te vode ka TEBI.

Sada idem kroz dan i nekoliko puta kazem sebi: "Misli su misli, osobine su osobine, reakcije su reakcije i svi oni se menjaju. A ja sam JA".
Lekcija je uvek voleti sebe.
User avatar
Mila
Posts: 281
Joined: 19 Aug 2012, 20:53

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by Mila »

Pronasla sam audio snimak Ekartove knjige "Nova zemlja". Preslusala sam je malo na preskoke, mislim da je i ovo jako dobra stvar.

http://www.4shared.com/folder/QfoXs3-Z/ ... mp3_a.html
Lekcija je uvek voleti sebe.
User avatar
leci
Posts: 351
Joined: 19 Aug 2012, 21:28

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by leci »

Stvar je u tome,da iskustvo ljudskog života je poistovećenje svesti koja jesmo sa telom i umom. Iz toga sledi ja sam ovo telo, ja sam ove misli i osećanja, ja sam ova ličnost, a nismo zapravo ništa od toga.

Mi smo Svest Božija u igri svesti koju smo smislili .Naše poisovećenje sa telom i umom je toliko veliko, da mi osećamo, verujemo ako se vratimo svojoj pravoj prirodi, JA Jesam izgubićemo sebe, a zapravo neće se to desiti.
Mi smo Božanski Izraz Svetlosti, Svesti, Boga i kada se njemu vratimo, tada smo u punoći ljubavi i mira svega prožimajućeg što je jedinstvo ljubavi, postojanja, mudrosti i istinskog znanja.

Kako možemo osećato više sigurnosti i naklonosti poistovećujući se sa telom i umom koji su konstantno promenljivi, kao vetar, a ne nečim što je večno, nepromenljivo, sigurno u svakom zamislivom smislu.

Kada razmišljamo o ovome na ovaj način, možemo se osećati dobro , ako ovo prepoznamo kao Istinu, ili se možemo osećati neugodno i bespomoćno, ali to ne reaguje naše Istinsko Biće već samo naš um, ego koji bi da zadrži poziciju vladanja.
Naravno ništa nije za osudu i ovakvo razmišljanje da ovo nije istina je u redu, gledajući sa određenog nivoa, ali ljubav, život sve menja i već sutra će zrnce ove klice ovakvih razmišljanja roditi drugačije verovanje i velike promene.
Živimo u vremenu Buđenja i sve se menja.
Ljubim vas.
Image
User avatar
Srećna Misao
Posts: 28
Joined: 26 Jan 2015, 15:34

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by Srećna Misao »

Zdravo!
Da li neko ima "Moć sadašnjeg trenutka" u pdf-u? Link sa početka nije aktivan. Molim vas da postavite, ako vam nije teško. :)
Neka je ljubav u nama i sklad sa okolinom.
User avatar
Aurora3
Posts: 141
Joined: 18 Aug 2013, 20:32

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by Aurora3 »

Sto se knjiga u pdf formatu tice, uglavnom ih nalazim na facebook-u, u grupi Zakon privlacenja-kljuc uspeha. Fantasticna grupa. Preporucujem. Ima i ''Moc sadasnjeg trenutka'' sad ssam provjerila.
Evo i linka grupe. https://www.facebook.com/groups/193074877513667/files/
User avatar
Srećna Misao
Posts: 28
Joined: 26 Jan 2015, 15:34

Re: Ekart Tol [ Moc Sadasnjeg Trenutke ]

Post by Srećna Misao »

Aurora3, hvala lepo! :D
Neka je ljubav u nama i sklad sa okolinom.
Post Reply