Najbolje iz prirode

Saveti o svemu i bilo čemu :)
Saveti su u formi konkretnih instrukcija i podsećanja na sve što znamo ali nije zgoreg ponoviti :D
User avatar
jaspis
Posts: 314
Joined: 29 Jan 2013, 20:55

Najbolje iz prirode

Post by jaspis »

Evo nam jedne prirodne teme za raspravu o svemu onome sto nam priroda nudi a sto nam moze uljepsati zivot zdravlje i ljepotu.
Tu prvenstveno mislim na prirodnu kozmetiku, razne domace pripravke koje su radile nase mame i bake, prirodna sredstva za ciscenje u kuci, etericna ulja koja mogu biti lijek ali i predivan prirodan osvjezivac prostora i jos puno slicnih stvarcica.
Moglo bi se od svega ovoga napraviti i vise tema ali posto ovo nije forum prvenstveno namjenjen ovakvim stvarima mislim da ce jedna biti dovoljna za pocetak.
Ranije sam se smijala mami koja bi radila maske za lice od jaja jogurta meda krumpira... Kao ono sta sad radis te gluposti kad se sve to moze kupiti :)
Sad shvacam da nam priroda nudi pregrst zdravih a jeftinih nacina da budemo ljepsi i zdraviji i da se ne mora bas sve kupiti, time ustedimo novce i manje trujemo tijelo kemikalijama...

Evo od mene najprije nesto zbilja jednostavno
Sad je ljeto, krastavaca ima, e pa kad ih se guli za salatu onim coskom sto ostane je super natrljati kozu lica, djeluje kao tonik fino kozu nahrani i bude bas nekako lijepa, a i tako krastavce stavljaju u gomilu onih kupovnih kremica pa su ocito dobri za kozu XD
Teži visokom jer u duši ti leže skrivene zvijezde. I sanjaj jer snovi predhode svakom cilju.
User avatar
jaspis
Posts: 314
Joined: 29 Jan 2013, 20:55

Re: Najbolje iz prirode

Post by jaspis »

evo sad idu vec pravi recepti
Recept za čišćenje lica
Jabukovo sirće..................................................45gr
Mlijeko 3,2 % masnoće....................................25gr
Priprema: sirće i mlijeko kuhajte do ključanja. Ohladite i procijedite kroz čistu gazu. Losion koji ste dobili odličan je za čišćenje lica.
Upotreba: ovaj losion dobar je za suhu kožu. Upotrijebite ga tri puta dnevno.

Recept protiv crvenila lica i nosa
Kisela jabuka............................................oko 100gr
Mlijeko............................................................150gr
Žumance..............................................................2 kom
Priprema: jabuku istružite,stavite u mlijeko, pa kuhajte do ključanja. Dobićete mliječnu kašu. Kada se ohladi dodajte žumance i dobro umutite.
Upotreba: masku držite na licu oko 15 minuta. Vrlo brzo gubi se crvenilo kože i ona postaje glatka i meka. Dobro je da jabučnu masu nanesete i na kapke i na vrat, pa u svakom slučaju ostavite da djeluje bar 20 minuta.
Jabuka se vrlo često može upotrijebiti i za masažu. Izrežu se kriške jabuke i brzom masažom postiže se nevjerojatna svježina kože. Jabuka se isiječe na 4 dijela, pa se komadićima trlja koža snažno i u krug. Ova maska može se ponavljati neograničeno. Uvijek i svakom koristi, posebno kod kože koja je uvela.

Maska od jabuke
Jedna od izuzetno djelotvornih maski za njegu kože, koja je hrani, osvježava, jača i daje jedan specifičan ton je maska od jabuke i meda. Nastruganoj jabuci dodati kašiku meda i ovim melemom obložiti lice i vrat. Jabučna kaša pomiješana sa medom, ostavljena desetak minuta na licu hrani kožu i čini je elastičnom, usporava starenje.
Bogata sadržina pektina u jabuci pojačava sposobnost kože da upija vlagu. Na taj način koža postaje jedra, rumena, vlažna, sjajna.
Potrebna vam je samo jedna kisela jabuka koju ćete istrugati i komadić gaze kojim ćete pokriti kašu na licu.


evo sad ima jagoda ko u prici pa ih se moze i ovako iskoristiti

Recept od jagoda - smanjite pore
Limunov sok...........................................30 gr
Svježa jagoda.........................................25 gr
Mlijeko u prahu......................................65 gr
Priprema: jedan do dva limuna iscijedite i sok stavite u pogodan sud, dodajte svježe oprane jagode, prethodno ih izgnječite, pa masku zamijesite sa mlijekom u prahu. Dobijete pastu koju mažite na lice.
Upotreba: ova maska za lice, izvanredan je lijek proti otvorenih pora. Lice oprati toplom vodom i sapunom, zatim staviti ravnomjerno po cijeloj površini lica, ostaviti 30 minuta, zatim lice operite toplom vodom. To činite jednom sedmično. Masku treba pripremiti uvijek samo za jednu upotrebu.

Maska od žumanjka ( za ispucalu kožu i protiv bora )
1 žumanjak
1 žlica limunovog soka
1 žlica maslinovog ulja

Maska od žumanjka i mlijeka ( za suhu kožu )
1 žumanjak
1 žlica mlijeka
1 žlica meda

Maska od kvasca ( za masnu i nečistu kožu )
1/2 kockice svježeg kvasca
4 žlice mlijeka

Maska od pšenice ( za nečistu kožu )
3 žlice pšeničnog brašna
4 žlice mlijeka
1 žlica meda
1 žlica ulja pšeničnih klica


Maska od bjelanjaka i badema ( za umornu kožu i proširene bore )
1 bjelanjak ( snijeg )
1 čajna žličica limunovog soka
2 žlice mljevenog badema

Maska od bjelanjaka i meda ( za masnu kožu )
1 bjelanjak ( snijeg )
1 žlica meda
1 žličica soka od limuna

Maska od svježeg sira ( hrani i čisti kožu )
2 žlice svježeg kravljeg sira
2 žlice meda

Maska od jagoda ( suha koža )
3 žlice zgnječenih jagoda
2 žlice kiselog mlijeka

Maska od breskve ( suha i dehidrirana koža )
3 žlice zgnječene breskve
1 žlica maslinovog ulja

Maska od lješnjaka ( suha i umorna koža )
3 žlice mljevenog lješnjaka
2 žlice slatkog vrhnja

Maska od banane ( za "peglanje" kože )
3 žlice zgnječene banane
1 žlica meda

Maska od krastavaca ( za normalnu kožu )
1 žlica soka od krastavaca
1 žlica vrhnja
1 bjelanjak ( snijeg )

Gel za tuširanje
1 komad sapuna od 100 g rastopiš u vodenoj kupelji na laganoj vatri, dodaš 800 ml vruće vode i 3 jušne žlice glicerina. Sve miješaš nekih 20 min. Zatim posudu izvadiš iz kupelji i nastaviš miješati dok smjesa ne postane mlaka. Tada dodaš eterična ulja i sve preliješ u neku bočicu. Prije upotrebe mora odstajati 12 h.

Maske za lice

Za suhu kožu:
1 zgnječeni avokado
malo slatkog vrhnja
Avokado usitniti u mikseru da se dobije gusta smjesa bez grudica, dodati malo slatkog vrhnja. Masku nanijeti na lice, nakon 20 min isprati toplom vodom. Ovu masku sam probala staviti na kosu i kosa mi je bila predivna nakon nje ali sam je jedva raščešljala.

Za masnu kožu:
u dovoljnu količinu jogurta ili svježeg sira dodati malo meda i eventualno kap limunovog soka. Dobro promiješati, nanijeti na lice, nakon 20 min isprati hladnom vodom.




Recept za anticelulitni piling i masažu u jednom
U 10-tak jušnih žlica kukuruzne krupice dodajte 3 žlice nekog kvalitetnog baznog ulja (maslinovog, sezamovog, bademovog) i 10-tak kapi eteričnog ulja ružmarina cineola. Dobro promiješajte smjesu. Smočite kritično područje vodom, te ga smjesom nekoliko minuta snažno masirajte. Postupak ponavljajte najviše 1 x tjedno. Pomaže poticanju cirkulacije, razbijanju celulitnih naslaga, te njeguje kožu.

Peeling
- smedji secer, mrvica maslinovog ulja, malo mlijeka i zlica meda
-palenta, malo mlijeka, zlica meda, listici mente
-secer, cimet, malo meda
-secer, kakao prah, malo maslinovog
- secer, cimet med
Teži visokom jer u duši ti leže skrivene zvijezde. I sanjaj jer snovi predhode svakom cilju.
User avatar
jaspis
Posts: 314
Joined: 29 Jan 2013, 20:55

Re: Najbolje iz prirode

Post by jaspis »

Ovo je bilo malo copy paste jer sam skupljala te recepte sa raznih strana, isprobala sam ove neke jednostavnije i zbilja koza bude super...
Imam ih jos al nema smisla pretjerivati.
Trudila sam se odabrati one jednostavne a jeftine sa namjernicama koje su svima dostupne...
Ima ih sa zelenom bijelom glinom pa gel aloe vere i takve stvari ali to su vec malo skuplje varijante i nemaju to svi kod kuce..
Dobro niti ja nemam avokado al ima ga za kupit u svakom ducanu pa je dobro uzet komadic ako ga se kupi za neku meksicku veceru...

Samo zelim naglasiti da kod odabira baznih i etericnih ulja treba biti oprezan i da treba odabrati bazna ulja koja su hladno presana i kvalitetna i cista etericna ulja...
Tu nema kompromisa jer etericna ulja kad ih nanesemo na kozu za 6 min dodu u krvotok...
Ako nam kvalitetna ulja nisu dostupna iz bilokojeg razloga onda je bolje naci neku muckalicu koja ih niti ne treba sadrzavat nego da se mazemo s nekom neprovjerenom teskom kemijom.
Teži visokom jer u duši ti leže skrivene zvijezde. I sanjaj jer snovi predhode svakom cilju.
User avatar
Član 257
Posts: 803
Joined: 25 Oct 2012, 11:30
Contact:

Re: Najbolje iz prirode

Post by Član 257 »

Ekstra Jaspis! Super sto ove recepte delis sa nama. :bravo: :bravo: :bravo:
"Vaše unutrašnje biće vas uvek vodi ka onome šta želite. Ono vas nikada ne štiti od nečeg drugog." Abraham
User avatar
jaspis
Posts: 314
Joined: 29 Jan 2013, 20:55

Post by jaspis »

pa ratnice trebaju bit lijepe zar ne?
Meni je zadovoljstvo muckati takve stvarcice i drago bi mi bilo da nas ima jos.
A stvari su uvijek ljepse kad se podijele zar ne?
Teži visokom jer u duši ti leže skrivene zvijezde. I sanjaj jer snovi predhode svakom cilju.
Krijesnica

Re: Najbolje iz prirode

Post by Krijesnica »

Toooo to to, to nam je baš trebalo, wuhuuuu :D

Odmah ću si kopirati recepte, baš mi se sviđaju, treba to isprobati što prije!

Znam dva jednostavna recepta za lijepu i zdravu kožu lica, jako su učinkoviti, provjereno ;)

Uzmete jedno jaje i izdvojite bjelanjak. Ujutro prije umivanja namažite bjelanjak na lice i ostavite ga oko 2min. Kada se bjelanjak osuši osjetit ćete blago peckanje i tada se umite mlakom vodom. Ne trljajte kožu ručnikom nego tapkajte. Postupak ponoviti navečer prije spavanja, također prije nego što se umijete vodom. Ovo se općenito koristi da bi se zagladile bore na licu, a bonus koji mi nisu ranije spomenuli jeste manje prištića prije i tijekom menstruacije :D Žene, toplo preporučam!

Drugi recept - odrežite komadić limuna i premažite ga slojem meda. Možete malo pritisnuti limun da iscijedi sok i utrljajte to na lice. Isperite mlakom vodom nakon 5 do 10 minuta. Rezultat: uravnotežen ten, manja potreba za korištenjem pudera. :veselica:
User avatar
jaspis
Posts: 314
Joined: 29 Jan 2013, 20:55

Re: Najbolje iz prirode

Post by jaspis »

Krijesnice odlicno ovo zvuci zbog svoje jednostavnosti ;)
sjetila sam se jos jedne maske koju je moja mama koristila
pomijesa se med i mlijeko u prahu, drzi se na licu i nakon 20 min se ispere, hrani kozu koja bude bas lijepa meka...
Jedino je dosta ljepljivo pa se malo teze ispire zato je najbolje stavit masku prije tusiranja.
Teži visokom jer u duši ti leže skrivene zvijezde. I sanjaj jer snovi predhode svakom cilju.
User avatar
tanita
Posts: 162
Joined: 31 Jan 2013, 18:11

Re: Najbolje iz prirode

Post by tanita »

Baš sam se pitala je l imamo temu tipa ,lepota i zdravlje, i svaki put zaboravim to pogledati. i evo je sad. :veselica: :svekul:
Već sam neke pribelezila recepte što ste pisale, za probati prvom prilikom.

Evo i jednog mog najjednostavnijeg za piling lica:
- sipati maslinovu ulje u dlan, dodati kašikicu soli, te naneti na lice, i lagano masirati. posle ispiranje toplom vodom.
( pogodan za raditi 1-2 put nedeljno. radim ga već dugo i pogodan je i za osetljivu kozu.)
User avatar
jaspis
Posts: 314
Joined: 29 Jan 2013, 20:55

Re: Najbolje iz prirode

Post by jaspis »

Tanita ja radim slicno samo jos dodam i malo meda i odlicno je
Teži visokom jer u duši ti leže skrivene zvijezde. I sanjaj jer snovi predhode svakom cilju.
User avatar
Tina :)
Posts: 17
Joined: 02 Apr 2013, 17:40

Re: Najbolje iz prirode

Post by Tina :) »

Hvala Jaspis,Krijesnica,Tanita punoo. Obozavam prirodne maske. :veselica: :andjeo: :bravo:
Ja imam osetljivu kozu i uvek pazim sta koristim,zato najvise verujem prirodnim sastojcima.
Bas me raduje sto postoji ova tema. :veselica: :veselica: :veselica:
Post Reply