Kafić "Dobre vibre"

Danas ti je rođendan? Na čemu si zahvalna? Kako si počela? Predstavi se :)
User avatar
jovanajovana10
Posts: 362
Joined: 17 Nov 2012, 16:24

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by jovanajovana10 »

Frikou, sve to lepo (daj link neki od tog filmica), nego,
sta bi sa cigaretama?

Ja sam nakon skoro 10godina ostavila cigarete. uzevsi u obzir da imam jos malo pa 25, svaka mi cast kako sam to postigla sve :-D salim se, ne smatram to nikakvim uspehom a ni zivotnim dostignucem :-D samo iskustvom, mada se sada izjasnjavam kao da nikada u zivotu nisam pusila!
Bas sam htela da piem o tome, vi ste me motivisali svi zajedno i ovaj sajt, pa mozda motivisem i ja nekog, makar malo zainteresujem, podelim odusevljenje novim zivotom, presvlacenju mog ega u neko lepse mirisljavije odelce :-) ali jos nisam spremna.

Kako napredujes !?
-Danas je moj srecan dan :) !
-Ovde sam da se menjam na bolje <3 !
http://www.youtube.com/watch?v=UOb0ei-Ej6Q :)
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 0543_n.jpg
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Ivan Spg »

Eh, ja nikako da ga pogledam :D

Jovana, svaka čast :)
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
Krijesnica

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Krijesnica »

Hehe da, počelo ponovno okupljanje :mrgreen:

Jovana, slobodno podijeli svoju priču s nama, svako iskustvo promjene je dobro došlo, zato što se ljudi boje promjena i to ih koči da krenu naprijed.
Krajem prošle godine sam se i sama oslobodila jedne svoje ovisnosti. Skoro čitavo desetljeće sam bila ovisnik o - spreju za nos. Divna naša farmacija, deset godina nisam mogla izaći iz kuće ako nemam tu malu bočicu uz sebe, spavanje bez nje bilo je gotovo nemoguće...nedostatak kisika, gušenje u snu, glavobolje koje se pojave čim se nos začepi....ma užas jedan. Dugo vremena sam mislila da sam jedina ovisnica o spreju, osjećala sam se usamljeno i čudno. Sve češće sam razmišljala o odvikavanju, a na internetu sam pronalazila priče kako odvikavanje traje i po dva mjeseca, a simptomi su užasni...kao da dva mjeseca bolujete od viroze. Puno puta sam pokušavala sa smanjivanjem doze ali nije išlo...nesvjesno bih se vratila na uobičajeno doziranje, što je za mene značilo i dvadesetak puta tijekom dana. :roll:

Krajem prošle godine kao da se nešto u meni prelomilo...počela sam zamišljati kakav bi bio moj život da sam slobodna od te glupe navike, da ne moram misliti imam li dovoljno tekućine u bočici, hoće li mi je ponestati dok sam negdje vani.. Zamolila sam Univerzum da mi pomogne prekinuti začarani krug. Iznova sam pretražila internet, i naišla na iskustva ljudi čije je odvikavanje trajalo tek tjedan dana. Saznala sam da postoji sprej koji obnavlja sluznicu nosa (za razliku od ovog o kojem sam ovisila, a koji ju uništava), te da može poslužiti kao zamjena ovom prvom. Njega se koristi samo jednom dnevno, a svako predoziranje je izrazito opasno po zdravlje, što me spriječilo da prekršim uputu. Potrošila sam tu bočicu do kraja, i moj se problem više nikad nije vratio. Uskoro sam poslana na test - test promjene - prehladila sam se i sva prehlada me je udarila po sinusima. Za razliku od drugih ljudi u mojoj okolini koji su se istovremeno razboljeli, a čija je prehlada trajala i po dva tjedna, moja je prošla već za tri dana. Niti jednom nisam posegnula za onom glupavom bočicom, iako mi je čitavo vrijeme bila na raspolaganju.

Moje iskustvo govori sljedeće: ne odvikavajte se od ičega, dok ne osjetite unutarnji poziv da to učinite. Svaka navika, svaka ovisnost je izazov, i javlja se s razlogom, a s razlogom i nestaje. Pušenje, ispijanje alkohola, korištenje bilo kojih drugih sredstava koja nisu prirodna našem organizmu, način su da ublažimo neke unutarnje emocionalne blokade ili traume. Kada bismo naglo odbacili sve te navike, doživjeli bismo unutarnji kaos - raspad sistema. Ništa ne radite na silu, i naročito ako se to od vas očekuje. Znat ćete kad ste spremni za promjenu, dobit ćete jasan znak od svog srca, a sve okolnosti će vas početi gurati prema naprijed, poticati promjenu, i više joj se nećete moći niti željeti oduprijeti. Dok god osjećate potrebu za konzumacijom nečega, neka tako bude. Onda kada izgubite potrebu za tim, kada se srce izliječi od rane na koju ste čitavo vrijeme lijepili flaster - flaster će sam otpasti.
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Ivan Spg »

Odlično napisano. Svaka ti je na mestu :)

Ma i kad hoćeš na silu da ne što prekineš ne vredi. A još je dobra fora zameniti nešto što je štetno nečim manje štetnim dok ne dođemo do toga da na kraju zamenimo i to s nečim još boljim :) hehe Kao što si ti i učinila. :bravo: :bravo: :bravo:
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
Krijesnica

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Krijesnica »

Hvala ti Spoy :) Iskreno se nadam da sam ovime malo i umirila one koji vode unutarnje borbe tipa "prestati ili ne...moram, a ne želim..."
Ako ne želite, još vam nije vrijeme. Želja je poruka koja govori kada ste spremni na nešto. ;)
User avatar
Frikou
Posts: 84
Joined: 27 Nov 2012, 22:53

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Frikou »

Jovana pa ne pusim,eto procitao knjigu "Lako je ostaviti cigare" i nisam je celu procitao a vec sam batalio pljuge,ali i dan danas me ljudi nude i dan danas me vuce da uzmeme ali necu,za mene to jeste postignuce i za mene je to novi nacin zivota i interesantno je da ljudi koji puse misle da ne mogu bez njih ako ih ostave to je samo iluzija koju smo sebi stvorili u nasim glavama pod uticajem koje smo pokupili sa raznih medija i reklama gde govore da su cigae dobre itd.Sledeca glupost je da cigare smiruju,ne mozes sebe smiriti kada hoces,cigare samo nadrazuju nerve.Sve u svemu,cigare su su8visne jednostavno nemas nikakve koristi od njih,ostavio sma ih i super mi je :)
http://www.imdb.com/title/tt0097814/
Ovo morate da gledate,verujte da je to jedno lepo iskustvo,film koji je meni ispunio dusu,ako ocekujete dobro i zlo i neku klasicnu pricu zaobidjite ga,film ima mnogo bolju pricu i pun je metafora,ma morate ga gledati
Krijesnica

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Krijesnica »

Zar postoje TV reklame za cigarete? OK, znam da je pitanje glupo, svaki proizvod ima svoju reklamu, ali ja zbilja još nisam vidjela reklamu gdje govore "Samo pušite, to je dobro za vas!" :mrgreen: No, po pitanju cigareta, mišljenje o njima je i dosta iskrivljeno.
Prodajni duhan, i domaći duhan nisu jedno te isto. Duhan se općenito počeo pušiti zbog svog povoljnog utjecaja na zdravlje, i čist, domaći duhan nema sposobnost izazivanja ovisnosti. Inače, dim duhana utječe na žlijezdu štitnjaču koja, između mnogo uloga, ima i tu da regulira tjelesnu težinu. Zato su pušači većinom mršaviji od nepušača, a naglo se udebljaju kada prestanu pušiti - jer duhan uravnotežava rad štitnjače. Prestankom pušenja dolazi do blagog poremećaja u radu štitnjače i zato se ljudi debljaju, a ne zato što "više jedu jer su nervozni". Problem s prodajnim duhanom je taj da je premazan s mnogim kemikalijama (mnoge od njih mogu se naći u ispušnim plinovima iz rafinerije), i te kemikalije su ono što izaziva ovisnost, a ne sam duhan. Također, zbog tih kemikalija je prodajni duhan 90% štetniji od onog domaćeg. Ono što je samo po sebi štetno prilikom pušenja je ugljikov dioksid koji nastaje izgaranjem duhana, a mi ga pušenjem unosimo u pluća (ali ako uzmemo u obzir koliko prašine, bakterija i drugih otrova udahnemo samo prilikom šetnje gradom, učinak ugljikovog dioksida na pluća prilikom pušenja je zanemariv). Isto tako, pušenje se drugačije doživljavalo unazad nekoliko desetlijeća. Tada su se pušile cigare, i one su bile luksuz, jedna cigara na mjesec uoči neke posebne prilike i to je to. Nitko se nije mogao navući na duhan, ali danas to nije problem, budući da je svima dostupan i zatrovan svime i svačime.

Naravno, ovime ne potičem pušenje, čestitam svima koji su prestali!

P.S. Spoy opet mi je riknuo avatar!!! :lol:
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Ivan Spg »

Hehe mislim da je nešto drugo u pitanju, jednostavno objašnjenje bi bilo "slike nije ni bilo" a dugo, ne vredi da počinjem :D Uploaduj sliku i ne brigaj neće se menjati.

Super si ovo napisala za duvan. Mnoge stvari koje uzimamo zdravo za gotovo su prilično netačne.
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
Mara15
Posts: 4
Joined: 08 Feb 2014, 10:57

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Mara15 »

Cao, nova sam na forumu, pratim Vinu i njenu porodicu, uzivam u svemu sto rade.
elem, posto pricate o prestanku pusenja, zelela bih da podelim svoje iskustvo. Pre par godina, kada se pojavila knjiga ''Lak nacin da ostavite pustenje'' na jednom forumu su imali samo reci hvale za nju. Posto je vec bila dostupna na netu, ja sam je iz puke radoznalosti prebacila na neki mali MP4 koji sam tad koristila i pocela da je citam. Znam da sam pomislila, ma kako da ne, jeste, procitas knjigu i ostavis pusenje (napominjem da sam vise puta pokusavala, pa nisam uspela), znaci knjigu sam pocela da citam bas iz radoznalosti.. i mic po mic, strana po strana, sve vise mi je delovalo savrseno logicno ono sto covek prica. Postoji jedna opasna zackoljica, o kojoj pre toga uopste nisam razmisljala na taj nacin. Jedan od najvecih poteskoca koja se pojavljuje prilikom pokusaja prestanka pusenja je upravo u nametnutom stavu da je jako, jako, jako tesko ostaviti cigarete. Ako procitate bilo koji clanak, ako porazgovarate sa bilo kojim lekarom, svako ce vas sazaljivo i zabrinuto upozoriti da se spremite na najgore muke apstinencijske krize, na gojenje, na strasnu nervozu, nesanicu, anksioznost, depresiju.. ma ne znam sta sve ne.. to je citav spisak strasnih stvari koje ce vam se desavati danima kad budete prestajali da pusite.. i samo da vas pitam, pa kako onda, majku mu, da ne odustanete i od samog pokusaja kad to pocnete da citate. Isto tako, i kad pocnete da ih ostavljate.. kako da stvarno nemate sve te uzasne simptome kad su vas unapred upozorili i ispravi vam mozak da ce biti tesko. Poenta knjige i jeste u tom naslovu Lak nacin da ostavite pusenje. Kad shvatite da je to sa cigaretama samo vesto nametnuto ispiranje mozga koje traje decenijama, svesno i nesvesno, onda je jasno da nismo mogli da se tako lako odupremo. Ali sad je neko novo vreme i sve vise je osvescenih ljudi koji ne pristaju da nekom guraju u dzepove svoj vredno zaradjeni novac unistavajuci zdravlje, samo zato sto ih je neko ubedio da je cool pusiti i da ce vam jako tesko biti kad ne budete vise pusili.

Elem... procitavsi tu knjigu, samo sam jednostavno odlozila kutiju cigareta (nisam je ni bacila, nisam imala potrebe) citava moja svest se preokrenula... kao da nisam nikada pusila.. niti sam imala krize (osim jedne od dvadesetak minuta), niti sam se ugojila (bas naprotiv, posto mi se promenila svest na tom planu, pocela sam da se menjam i na mnogim drugim nivoima, pa sam krenula da se zdravije hranim, vezbam i skinula pet, sest kilograma viska koje sam imala), upisala sam kurs knjigovodstva za novac koji bih inace mesecno davala za cigarete i pocela strasno da volim sebe i jos vise da se ponosim sto sam tako pametna :)))) Niti sam ih primecivala zudno kad neko zapali, pa upadala u agoniju sto ja ne mogu. Niti sam u fazonu da nekom popujem da treba da ostavi cigarete, to je stvar promene svesti i pogleda na sebe i ceo svoj zivot. Ako ti sebe volis kao sto volis dragog prijatelja, sestru, brata, dete, sta bi preporucio sam sebi. Da li bi sebi rekao, neka uzmi pusi, sta te briga...

Nedavno sam citala i jednu divnu knjigu Bernija Zigela ''Ljubav, medicina, cuda'' (mozda ne bi bilo lose otvoriti temu na tu temu), ako ste citali onda znate sta je sustina knjige, a ako niste, knjigu je napisao doktro hirurg koji je kroz dugodisnji rad sa pacijetntima obolelim od raka napisao svoja iskustva i koliko je vazno voleti sebe da bi doziveo cudesno izlecenje (znaci ne radi se o nekim trange frange pricicama, nego pravo iskustvo zvanicne medicine, jer je kao lekar imao prilike da prisustvuje cudesnim izlecenjima kojima se, na zalost, zvanicna medicina jako malo bavi) i secam se jednog iskustva kad je usao u sobu pacijentkinje koja je dva puta operisana od raka i kad je video sa cigaretom, pitao je ''Zasto i dalje pusite?'' ona mu je samo odgvorila ''Verovatno ne volim sebe jos uvek dovoljno''

Zato, razmislite svi, skinite knjigu, nista vas ne kosta da je bar, iz radoznalosti, kao ja, procitate :)) nekima je pomogla, nekima nije, ali probajte :)
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Kafić "Dobre vibre"

Post by Ivan Spg »

Pozdrav Maro, dobrodošla :)
Gram svesnosti naspram tone znanja, tako bih ja to nazvao, džaba da se obrazuješ itd u vezi nečeg ako ne menjaš svest. Mislm da se tebi desio taj momenan osvešćenja i onda nema nazad. Odlično, odličan je pristup te knjige. Mi smo ljudi jako skloni smišljanju raznih izgovora zašto nešto ne može, i onda ti dođe neko i kaže: "ma samo učini to" i ti uradiš i pitaš se ko ovde koga z..... :D
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
Post Reply