kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak??

Saveti o svemu i bilo čemu :)
Saveti su u formi konkretnih instrukcija i podsećanja na sve što znamo ali nije zgoreg ponoviti :D
Krijesnica

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by Krijesnica »

Slomljena Krila, DenVik ti je dala izuzetan odgovor. Pokušaj to shvatiti.

Želim podijeliti s tobom jednu spoznaju, koju konstantno ponavljam tu na forumu, ali ponovit ću ju opet. Što ju prije prihvatiš i upotrijebiš u svome životu, to bolje za tebe.
Svi, ali apsolutno svi ljudi, koji ti se nađu u životu u obliku prijatelja, obitelji, suradnika ili slučajnih prolaznika, svi oni tvoja su ogledala. Oni su razni oblici tebe. U nekome ćeš prepoznati svoje interese, npr. osoba sluša istu glazbu kao i ti. U nekome ćeš prepoznati svoje mišljenje; osoba misli da je nasilje nepotrebno, baš kao i ti. U nekome ćeš prepoznati svoje osjećaje; osoba se osjeća prihvaćeno, baš kao i ti, itd. A onda, tu se nađu osobe s kojima su nam susreti najintenzivniji, a to su one osobe koje preslikavaju naše osobine. Ovo ću objasniti što je detaljnije moguće, moram biti sigurna da me shvaćaš.
Mi, ljudi, smo sveobuhvatna bića. To znači, da u sebi imamo apsolutno sve. Ovdje govorimo o osobinama, koje često djelimo na vrline (pozitivne) i mane (negativne). Najprije usvoji činjenicu da je pozitivno i negativno samo subjektivni doživljaj promatrača. Ne postoji dobro i loše, jer sve je takvo kakvo jest. Ti si ta koja nešto smatra dobrim, a nešto lošim. Ne kaže se bezveze da je ljepota u očima promatrača.

Kao sveobuhvatno biće, ti posjeduješ sve osobine koje su nam poznate. Posjeduješ i dobro i loše. Ako si iskrena, sposobna si i lagati. Ako si vjerna, dobra si i u varanju. Ako si smirena, možeš i podivljati, i tako unedogled. Ti si savršena kombinacija totalnih suprotnosti (i opet, to su suprotnosti samo zato što ih mi vidimo kao takve.) To ne znači da si dvolična, ne. To znači da si ničeg lišena. Međutim, jedna strana medalje uvijek će biti izraženija nego druga. Možda će te netko opisati kao iskrenu osobu, jer se po tome ističeš, ali samo ti znaš da ponekad i lažeš. Istina je to da, ono što primjećuješ u drugima, je isto ono što se nalazi i u tebi. Kada primijetiš vrlinu na nekome, i hvališ osobu zbog toga, znaj da je ista vrlina istaknuta i u tebi. Međutim, kada primijetiš neku manu, kao u ovom slučaju, to je isto ono što ti nastojiš potisnuti u sebi. Ova spoznaja na prvu nekome može biti bolna, ali ponavljam, što ju prije prihvatiš, to bolje za tebe. Osoba koja ti u ovom slučaju podiže pritisak, čini nešto, ili se ponaša, na isti način na koji se ponašaš (ili si se ponašala) i ti, a ne želiš si to priznati.
Na primjer, ako me uznemiri to što netko stalno šuti, velika je vjerojatnost da i ja često šutim, i želim to promijeniti.

Postavi si pitanje: Što je to, što mi u prisustvu te osobe izaziva nemir? Dobro razmisli. Kada si odgovoriš na pitanje, zaviri u sebe. Premotaj si film unatrag, i pronađi trenutak kada se ista osobina očitovala i kod tebe. Sigurna sam da ćeš ju uspjeti prepoznati. Kada ju prepoznaš, moguće je da ćeš osjetiti nemir. I do toga dolazi zato što si to nisi oprostila, tj. nisi to prihvatila. Da bi se situacija razriješila, potrebno je prihvatiti i oprostiti. Prihvaćanje je suosjećanje, a suosjećanje automatski vodi ka oprostu. Nakon što prihvatiš to kod sebe, i oprostiš si, bit ćeš sposobna isto učiniti i s tom osobom. Ti ćeš pronaći razumijevanje za svoj postupak, i znat ćeš razlog zašto si tako postupila. Pronaći ćeš opravdanje. Na isti način, shvatit ćeš kako sigurno i ta osoba ima razlog zašto je takva kakva je. Znaj da osobe koje se bezobrazno ponašaju i time nanose štetu drugima, i sami pate i vrlo je vjerojatno da se bore s nečim iznutra. Ne možeš znati kakva su previranja u pitanju, ali znaš da ona sigurno postoje. Jer da ne postoje, osoba bi bila drugačija.

Podsjećaj se kako nismo svi na jednakom nivou svijesti, ali to nas ne čini ništa manje vrijednima od nekog drugog. Svi prolazimo različita iskustva, i ono što si ti prošla davnih dana, ta osoba možda prolazi upravo sada. Priđi joj sa suosjećanjem, podsjeti se kako joj sigurno nije lako. Kada patimo, lako nas je izbaciti iz takta i tada se pretvaramo u prave zvijeri. Pronađi ranjeno janje u toj osobi i pomozi joj da se iscijeli. Vaš odnos može doživjeti magični preobražaj.

Želim ti svu sreću.
Vesela Krila
Posts: 6
Joined: 19 Jun 2013, 21:08

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by Vesela Krila »

Hvala puno na ovako lepo objasnjenom odgovoru Krijesnice,
Tesko je shvatiti da si za sve ti kriv...ali moram to nekako prihvatiti,jako bolna cinjenica
Pokusavam da u svima vidim dobro,
ali nekako nemogu nemogu i nemogu!!
previse su me povredile osobe, i u meni je ogroman bol
a jos gore je to sto sam sve potiskivala u sebi, praveci se da problem ne postoji
ali kako da zaboravim sve te grozne stvari koje i dandanas prozivljavam? Jednostavno ne mogu to da zaboravim
Osecam se nesposobnom da mogu sebi pomoci..Jako mi je tesko, a jos teze kad samo pomislim da sam to dozvolila da mi se desi,
User avatar
gagica
Posts: 57
Joined: 01 Jul 2013, 18:21

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by gagica »

E, ovako slomljena krila, nadam se da cu biti pazljiva u iznosenju svog stava.
Prvo vec ti je neko na forumu rekao da to "slomljena" krila zvuci lose a isto to i ja mislim i sigurna sam da se vecina forumasa slaze s tim zato menjaj prvo to ime jer svaki put kad ga pomenes, napisesm, lose ces se osecati jer asocijacija je vise nego jasna...
Drugo, povredili su te, dobro, mnogo su te povredili dobro.( Mislim nije dobro to sto si povredjena vec samo konstatujem- da ne bude zabune). Hajde jedan ceo dan ili cak dva placi, sazaljevaj sebe, vrti film " proslosti "u glavi, izbaci iz sebe sve to i ONDA ustani, popravi KRUNU i reci sebi. DOSTA JE BILO!
E sad, nije pitanje da li ti mozes da oprostis vec je stvar da MORAS. A znas li zasto? Zato sto to dugujes onoj devojcici koja je duboko skrivena u tebi i koja ocekuje pomoc od TEBE, ne od drugih vec od tebe jer zna da joj samo ti mozes pomoci. I niko ne ocekuje od tebe da ti sa tim ljudima postanes najbolja drugarica, neko cak uspije i to ali ti ne moras, samo ono sto moras je da im u sebi zaista iskreno pozelis sve najbolje.
Znam sta sad mislis, lako je tebi, nama, mi nemamo takvih iskustava a ja ti kazem da svako od nas je barem jednom bio povredjen ali ucimo, shvatamo da nismo mazohisti, da moramo oprostiti iz ciste sebicnosti - zbog sebe, zato sto volimo SEBE jer mi smo vazni, nisu drugi.
I jos nesto, znam da nisi svesna i vec su ti to i rekli ali ti si to sama privukla. Da bas tako i sto to pre prihvatis bolje za tebe. Da bas kao sto sam i ja privukla neke stvari pa mi uopste nije bilo prijatno kad mi je moja sestra otvorila oci i pocela da nabraja, to, to i to si pricala, radila i sl. I sta se sad cudis. Dozivela sam prosvetljenje i hvala joj neizmerno na tome, jer da je nastavila da me "tetosi" - sto je mesecima i radila- jos bih bila u depri, ali njen odlucan stav me trgao. A veruj mi jako, jako sam bila povredjena .
Zato odluci se - hoces li i dalje da nastavis da povredjujes i sazaljevas sebe - ili ces da se trgnes i pocnes da volis tu istu sebe. Istina ne mozes preko noci promeniti stav ali lagano, koristeci razne alate tipa meditacije, vizualizacije, afirmacije i svasta jos nesto sto neki od nas koriste i videces za mesec dana ces biti kao nova. :kul:
Nadam se da nisam bila gruba i nadam se da ces na pravi nacin shvatiti sta sam htela reci: prosto nemamo mi vremena da patetisemo ima toliko drugih stvari koje treba da radimo. I nemoj da mislis da sam ja nesto posebno produhovljena, nisam ali radim na tome. I meni dizu pritisak oo, :lud: itekako ali svaki put me sve krace drzi bes :lud:
i trudim se da onda u tim situacijama ustanem, prosetam, disem duboko i bude mi bolje a nadam se i cilj mi je da jednog dana dostignem tu nirvanu - da me nista ne moze pomeriti! :svekul: A do tada sam vrlo svesna da sama odredjujem vibraciju a sa njom i privlacenja i ona dobra kao i ona druga. Saljem ti `ljubac i zapamti jos jednom - NEMA PATETIKE!!!!
User avatar
DenVik
Posts: 870
Joined: 24 Jan 2013, 21:14

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by DenVik »

Poz Gagice, nadam se da ćemo se opet družiti.( sve u redu što si rekla)
Krila, glavu gore i da, " krivica" ne postoji, to je samo pogrešan program ubačen u tvoju glavu. Odgovornost da, ali ne u smislu preuzimanja krivice za celo čovečanstvo, već u smislu ljubavi prema sebi, tu odgovornost stupa na snagu.
Odgovornost u smislu da se smeješ, raduješ životu, odgovornost u smislu da promeniš fokus na stvari od kojih ćeš se osećati bolje..na tu odgovornost se ovde misli..da preuzmeš svoj život u svoje ruke..da se pomeriš sa te tačke jer ima mnogo boljih mesta od tih gde se ti sad trenutno nalaziš, a to se samo odigrava u tvojoj glavi i nigde više.
Veruj mi na reč, svi ovde prisutni su to prošli.
Ti si svoj posao, da se osećaš bolje i ništa drugo( za sada)
Uvek sam u pravo vreme, na pravom mestu i uspešno činim upravo ono što treba
User avatar
Vina
Posts: 200
Joined: 20 Aug 2012, 04:54
Contact:

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by Vina »

Au devojke, i mene ste 'išamarale' sa ovakvim postovima, idem na jednu partiju Lecinog samoposmatranja :) :) :)
Hvala vam što stvarate ovu pozitivu, divne ste.
@Gagica obožavam tvoj stajl, hehe ekstra :ruzha: :ruzha: :ruzha: izgledaš kao vlasnica tih fensi zgrada iza! :zdravica: :zdravica: :svekul: :svekul: :ruzha: :ruzha:
Ti si ono o čemu razmišljaš najveći deo vremena.
zokac
Posts: 1
Joined: 02 Aug 2013, 11:18

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by zokac »

dragi moji, meni konstantno diže tlak određeno ponašanje mojeg trogodišnjeg sina....on je jedno razigrano nježno stvorenje koje otkriva svijet a na tom svom putu često upada u situacije koje po meni prijete njegovoj sigurnosti, svaki put kad zapne, padne, negleda kud trči, pa se zabije u nešto i udari meni skoči pritisak/ tlak, zapravo me strah, strah je moja najveća kočnica i protiv njega se borim.... doduše on je usađivan u mene punih 30 godina tako da treba vremena....da, ono što sam naučila u ovoj svojoj ne tako dugoj borbi, jer zakon privlačenja poznam nekoliko mjeseci je to da se iza svake moje emocije nešto krije, i znate šta je meni super... sama ta spoznaja
User avatar
DenVik
Posts: 870
Joined: 24 Jan 2013, 21:14

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by DenVik »

Zokac, eh, nikako da pokrenemo tu temu roditeljstva.
Moj sin je uvek i slovima UVEK bezbedan, zaštićen, srećan...( ponavljala sam ovo kao papagaj svaki put kad mi krenu misli koje mi se ne dopadaju)Jer moj strah nije strah mog sina. Strah moje majke nije moj strah.
U stvari: strah nije uopšte :veselica: ( on je jedan od "zamagljivača", hehehe, iluzija stvorena od veštačke tvorevine)

Ali, opet je sve to normalno i divno je da postaješ svesna..i sve češće ćeš biti u situaciji koju kontrolišeš, odnosno postzaješ svesna da je biti opušten i srećan najprirodnije stanje Bića.
Uvek sam u pravo vreme, na pravom mestu i uspešno činim upravo ono što treba
User avatar
gagica
Posts: 57
Joined: 01 Jul 2013, 18:21

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by gagica »

DenVik druzicemo se opet nego sto :drugari:
Hvala Vina, jos samo da pocnem da se osecam tako... i da znas dala si mi ideju :veselica: :veselica: ( a ja se sve tu nesto stiskam i ogranicavam sama koliko je dosta - e pa nema dosta - nebo je granica... svima nama) :aloalo:
To me sad podseti na jednu moju poznanicu koja je pocela da koristi zp i kaze napisala je na papiru 10.000 eura i stavila ih na plafon u spavacoj sobi i svaki dan gledala u to u nadi da ce ih privuci. ( A ona je inace teski pesimista - toliki da je to prosto smesno kakve filmove ima.)
I sad, kaze ona - gledam ja to i mislim sta mi sve treba pa to je malo para i onda onako revoltirano skinem papir sa plafona i dodam jos jednu nulu i kazem sebi sta sam se tu stisla bez veze kad mi treba.
Trbalo je videti ozbiljnost sa kojom je to pricala ja sam pala od smeha, mada u sustini i jeste tako samo sto treba um ubediti. Ja se raspisah a htela sam samo zahvaliti.
Pozdrav za krila.
Vesela Krila
Posts: 6
Joined: 19 Jun 2013, 21:08

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by Vesela Krila »

Pozdrav Gagici i svim forumasima
Hwala puno svima..
poslusacu savet naravno..
i kao prvi korak ka svojoj promeni menjam naziv u vesela krila
u pravu ste !! <333 :trazhi:
nadam se da cu uspeti u svojoj zelji da se promenim,
jer sam bila jako negativna dug vremenski period..sto bi rekli sa razlogom
Gledajuci realno zasto Zakon privlacnosti nebi bio istina?
Sve se poklapa," Kakve su ti misli takav ti je zivot "
Saljem i ja tebi ogroman Cmokiccc :***********
Hwala Gagici , DenVik, Leci , Krijesnici , Spooygg, Pozitivi , Vini , Clan 257 nadam se da nisam nekog zaboravila...
User avatar
gagica
Posts: 57
Joined: 01 Jul 2013, 18:21

Re: kako izbegavati osobe koje ti konstantno podizu pritisak

Post by gagica »

Dobrodosla Vesela Krila, drago mi je sto si nam se pridruzila :ruzha: :ruzha: :ruzha:
Super duso sto si spremna da se menjas jer to je 90 posto posla.
Mislila sam na tebe ovih dana...osetila si to sigurna sam.... :andjeo:

Naravno da zakon privlacnosti postoji, isprobaj ga da bi se uverila. Tipa, pozeli neku sitnicu ali nemoj otrcati odmah u prodavnicu da je kupis :lol: nego sacekaj da vidis sta ce biti a ponasaj se kao da je vec imas.Videces, radila sam to. :kul:

I nemoj da te brine to sto si bila negativna, pa i ja sam iiihhhhhh, samo da znas sta je moja morbidna masta proizvela. :totalnolud: :totalnolud: :totalnolud: :lud: :lud: :lud:
Ma kakvi americki filmovi i njihova scenarija ....... :aloalo: :aloalo: :aloalo: :budala: :budala: :budala:
I znam da zvuci otrcano ono - sto te ne ubije - ojaca te - ali je to jeste istina. Ljubim te i budi mi vesela i gledaj Vinine videe ( vidoja -zargonski :D ) . Meni su jako pomogla a sigurna sam da ce i tebi. Kiss-ic.
Post Reply