Meditacija

Abraham, Pleiadians, EFT, Vizuelizacija, Audio knjige, Meditacija, Afirmacije, Silva metod, Tehnike za privlačenje novca, Binauralni zvuci
Post Reply
User avatar
Naly Younis
Posts: 179
Joined: 20 Aug 2012, 06:41

Meditacija

Post by Naly Younis »

Zanima me vaše iskustvo o meditaciji. Meditirala sam par puta ali nisam sigurna da li je dobro. Prvi puta prema metodi hose Silva osjećala sam se fantastično. Poslije mi nije baš uspjelo kao prvi puta. Onda još dva puta...ali nikada kao prvi puta. Nisam sigurna po čemu ćemo prepoznati da smo dobro meditirali!??
Teško je ne misliti na ništa. Mislim i kad brojiš ili misliš samo na disanje ipak na nešto misliš. :)
Image ŽIVIM SVJESNA BOŽJE PRISUTNOSTI.
NJEGOVA PUNINA NEPRESTANO TEČE KROZ MENE, PUNEĆI SVE PRAZNE POSUDE U MOM ŽIVOTU.
User avatar
Mila
Posts: 281
Joined: 19 Aug 2012, 20:53

Re: Meditacija

Post by Mila »

Ja nisam upoznata sa Silva metodom, ali reci cu svoje iskustvo sa joge. Um nije moguce u potpunosti "ucutkati". Misli se na fokusiranje misli na jedan objekat (dah ili telo kako se opusta sve vise i vise), umesto da misli lutaju sa jedne teme na drugu. Kada nam neka misao ipak padne na pamet, umesto da pocnemo da je razradjujemo; nepridajuci joj znacaj, samo se svesno vratimo na dah ili telo kako se opusta.
Lekcija je uvek voleti sebe.
User avatar
Dusica
Posts: 13
Joined: 20 Aug 2012, 12:11

Re: Meditacija

Post by Dusica »

Naly Younis
Po meni najbolje objasnjena meditacija, ucinci meditacije i kako meditirati u ovom videu na YT :

http://www.youtube.com/watch?v=xgRPMajdu34
Sve macke su lijepe, ali moj macak je najljepsi :)
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Meditacija

Post by Ivan Spg »

Po meni ovaj video govori o jednom tumačenju meditacije kao prilično mističnom procesu. Ja imam malo drugačije viđenje, ali nažalost nemam sad vremena da napišem. Kasnije :D
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
Sunrise
Posts: 36
Joined: 20 Aug 2012, 11:58
Location: Banjaluka

Re: Meditacija

Post by Sunrise »

Nemam sad vremena da pisem, ali moram napisati jedno upozorenje. Naime, ni slucajno se nemojte baviti meditacijom na svoju ruku, ili samo uz knjige i klipove. To moze biti jako opasno, mozete si uciniti suprotan ucinak. Knjige pomazu kada vec naucite od svog ucitelja, nikako ih ne mogu zamijeniti.

Naravno, govorim o pravoj meditaciji, vjezbe opustanja i disanja nisu opasne.
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Meditacija

Post by Ivan Spg »

Sunrise, da li bi mogao da malo pojasniš onima koji ne znaju razliku između "prave" meditacije i vežbi disanja i opuštanja koje dosta ljudi smatra za meditaciju?
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
Sunrise
Posts: 36
Joined: 20 Aug 2012, 11:58
Location: Banjaluka

Re: Meditacija

Post by Sunrise »

Prava meditacija se sastoji od tri faze:

1. Vjezbe opustanja i disanja - kao i kod sportskih aktivnosti, za meditaciju je potrebna priprema, neka vrsta mentalne gimnastike. Na primjer, vjezba disanja se moze sastojati u tome da vazduh udisete kroz usta, a izdisete kroz nos. U ovom dijelu nije neophodno da se sjedi u lotusu.

2. Centralni dio meditacije, zavisi od skole - Sjedi se u lotus polozaju. Na primjer, centralni dio pranayama meditacije sastoji se od niza disajnih vjezbi, koje se potpuno razlikuju od onih vjezbi za opustanje. Te vjezbe disanja u glavnom dijelu su dosta zahtjevne, jer morate da disete na neke nacine koji su nekim ljudima jako komplikovani. Ukoliko se te vjezbe izvode na pogresan nacin, a da ucenik ne primjeti, moze doci do zdravstvenih problema. Takodje, centralni dio meditacije zahtijeva uciteljev nadzor, jer samo on moze da vam kaze kada ste spremni za naredni korak.

3. Zavrsni dio - ovaj dio meditacije se uglavnom sastoji od laganih vizualizacija, kako bi se vas um dodatno opustio, te kako biste zadrzali vibraciju. Takodje, pjevanje mantri moze biti i centralni dio, ali je najcesce zavrsni.

Navescu jedan cjelokupan primjer iz svog iskustva, kako bi bilo jasnije. Sjeli smo sa uciteljem koji nas vodi kroz vjezbu opustanja, tako sto udisemo 5 sekundi, a izdisemo 15. Nakon toga, pjevamo gayatri mantru, pa nas ucitelj vodi kroz centralni dio, koji se ovog puta sastoji od zahtjevnijih vjezbi disanja, pa do vizualizacije treceg oka i chakri. Na kraju, vizualiziramo sebe kako ulazimo u svoje srce i tamo pronalazimo izvor nase energije, stapamo se sa njom.

To je ukratko, meditacija ima raznih vrsta, ali za svaku je potrebna strucna pomoc. Vjezbe disanja mozete sami kreirati za opustanje.
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Meditacija

Post by Ivan Spg »

Ekstra, Sunrise hvala ti :D
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
User avatar
Naly Younis
Posts: 179
Joined: 20 Aug 2012, 06:41

Re: Meditacija

Post by Naly Younis »

hvala vam na odovorima
Image ŽIVIM SVJESNA BOŽJE PRISUTNOSTI.
NJEGOVA PUNINA NEPRESTANO TEČE KROZ MENE, PUNEĆI SVE PRAZNE POSUDE U MOM ŽIVOTU.
User avatar
Princess Irulan
Posts: 22
Joined: 20 Aug 2012, 17:22

Re: Meditacija

Post by Princess Irulan »

Ja jedva čekam da Vina ili Spoygg napišu nešto o meditaciji, ili nekoj formi meditacije koju oni primenjuju, jer mislim da se ovoj temi previše mistike pridaje i da to odvraća ljude od nje. Šta je to što mi, smrtnici ;) možemo da nazovemo meditacijom i primenimo lako i svakodnevno ako nemamo baš mnogo iskustva ni vremena?
Post Reply