EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Moć misil, kako misliti pozitivno, kako izgraditi zdrav stav, sumnja, ljubav, ljubav prema sebi, zahvalnost
User avatar
Trinity
Posts: 12
Joined: 19 Aug 2012, 22:22

EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Trinity »

Sećate se onoga kada W. Dyer priča o tome kako je telefonom pozvao svoju ženu i pitao je na kome je mestu liste najčitanijih te nedelje, a žena mu odgovorila da on uopšte nije na listi. Zapanjeno je upitao KAKO?!?!?!, a ona je odgovorila nisi TI na listi, već knjiga koju si ti napisao. Dakle, ego ili gordost, kako hoćete, je naš najveći neprijatelj i tu bi trebalo puno raditi. Toliko stvari nismo u stanju uraditi samo zbog našeg ega, IZVINI i OPRAŠTAM često nismo u stanju da igovorimo jer nas u tome upravo sputava ego.

Od jutra čitam prepisku izmedju Nenada i administratora i nekako mi je krivo jer eto, samo što ste otvorili forum, u prvom suprotstavljanju mišljenja (koje, ako se malo zagrebe ispod površine i nije pravo sukobljavanje - možda govorite o istoj stvari, ali svako na svoj način) imate konfliktnu situaciju, a to treba izbegavati po svaku cenu. Nenad očiglednoda treba eksplicitno da upotrebi magičnu reč IZVINI, a Vana i Ivan – Oprosti. Nenad kaže – takav sam. VELIKA GREŠKA! To tebi tvoj ego ne dozvoljava da budeš opušteniji i tolerantniji u komunikaciji i da stvari koje želiš da kažeš, kažeš na malo drugačiji, blaži način. Vana, malo si overreagovala (da se izrazim na maternjem :) ), demonstrirala si ono što L. Hay kaže – iskritikovala kod druge osobe upravo ono što ti se ne svidja kod tebe same. Burna reakcija! Budimo dobri jedni prema drugima, oprostimo. Ako je neko pao, to je ljudski, ali treba da ustane, a ne da se valja u blatu. Ako mu druga osoba pruži ruku i pomogne mu da se izvuče iz tog blata, utoliko je sve lakše i lepše :D .

Znate, kada moj petogodišnji sin napravi neku dečiju glupost i ja ga izgrdim, a on posle toga kaže izvini, bez obzira što znam da će to verovatno ponovo uraditi, nekako znam i to da smo na pravom putu i da će od njega postati dobar čovek.
“The law of flotation was not discovered by contemplating the sinking of things, but by contemplating the floating of things.”
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Ivan Spg »

Vina, a ne Vana :D

Drago mi je da si ovo sve ovako doživela ali stvarno ne bih širio više priču o svemu tome. Sa Nenadom sam nastavio razgovor u PM jer mu je tu i mesto.

Ako sam na bilo koji način uvredio bilo koga ja se izvinjavam. Toliko o tome. Sad možemo dalje da se radujemo zajedničkoj radosti :D

Jako je poučna angdota koju si napisala hvala ti na tome.
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
User avatar
Trinity
Posts: 12
Joined: 19 Aug 2012, 22:22

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Trinity »

Vina, izvini!
“The law of flotation was not discovered by contemplating the sinking of things, but by contemplating the floating of things.”
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Ivan Spg »

Inače tema je jako dobra. Nekako je to neka veština koju dosta ljudi nema, to da vide svoju grešku i da se izvine. Isto tako nekima je jaaaako teško da oproste. Sada ne pričam o odnosu prema sebi nego baš ono oprostiti nekom drugom.

Super je kad napravimo grešku jer time smo napravili korak u nekom pravcu u kojem nismo ranije išli, pa sad ako smo usput nekog očešali možemo i da se izvinemo :D Isto tako ne treba biti preterano krut i ne prihvatati da drugi može da pogreši.
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
User avatar
mima
Posts: 18
Joined: 20 Aug 2012, 11:26

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by mima »

.
Last edited by mima on 06 Feb 2013, 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
Vina
Posts: 200
Joined: 20 Aug 2012, 04:54
Contact:

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Vina »

Reči, kao i uvek, ne znače ništa ako iza njih ne stoji odgovarajuća emocija. Džabe i izvini i oprosti ako nemaju snagu. Usiljenost radi bontona ne znači ništa. Familije koje imaju nedeljne ručkove na kojima se napetost i netrpeljivost u vazduhu može seći nožem, a prepuni su manira i izvinjenja jedno prema drugom su najplastičniji primer ovoga. Znači, želja za takvim gestom mora biti iskrena.

Ja bih ovu interesantnu temu usmerila i na same sebe. Da li smo i koliko u stanju SEBI da oprostimo? Mislim da je to ultra bitna stvar, znati i moći lako preći preko sopstvene greške i neuspeha. Kak oprostiti sebi sve ono što nam se ne dopada kod nas?
Ti si ono o čemu razmišljaš najveći deo vremena.
User avatar
Vina
Posts: 200
Joined: 20 Aug 2012, 04:54
Contact:

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Vina »

@Trinity Često poslata energija dobije srazmernu reakciju, ne treba tu nešto puno dramatisati, nije kraj sveta i ljudi bi mogli slobodno malo više reagovati (ne mislim na agresiju) već na ispoljavanje svog mišljenja. Kao što rekoh gore, finoća nije nikom pomogla, a konverzacija jeste. Ljudi se plaše ispoljavanja tipa Ej, meni se ovo ne dopada! Kratko, glasno i jasno - odmah je to tabu, neprijatno, ne ne nikako, nemoj to, samo to ne, to je nekulturno, nije fino, nije lepo...itd. i vremenom, ljudi od razgovora stvorili retku pojavu, a od ogovaranja iza leđa čestu naviku.

Volim da mi se kaže, ali volim i sama da kažem, sve što bi ili ne bi, sve što mislim a želim da podelim sa drugima. Mislim da je to zdravo i korisno.

I još jednom ponavljam, pri tom ne podrazumevam psovke, histeriju, agresiju, emotivna manipulisanja, kritiku, i sl.
Ti si ono o čemu razmišljaš najveći deo vremena.
User avatar
Tijana
Posts: 22
Joined: 19 Aug 2012, 21:16
Location: Backa Palanka

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Tijana »

Ja bih dodala sledece, dobro je dok gresimo, dok gresimo ucimo..znamo da treba sve da volimo kod sebe, tako i takozvane "greske"


Zapravo greske su ok.


Postoji ona prica o naucniku koji je vrsio izum tako nesto..( ne secam se tacno) gresio je ne znam koliko puta, kada su ga pitali , zasto nije odustajao posle toliko "greski" . odgovorio im je.. ne ja nisam gresio, samo sam pronasao odredjeni broj nacina kako se nesto ne radi..


ima jedan deo u temi, komentaru koji kaze ako neko padne, pruzi mu ruku , to je ok i ljudski, ali ne zeli svako ruku.. niti da ustane..svako radi onako kako misli da treba
Ivan Spg
Gradska Čistoća
Posts: 684
Joined: 19 Aug 2012, 19:58
Location: Novi Sad
Contact:

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Ivan Spg »

Tijana, Edison, sijalica, preko 1000 puta.

Jao, oko ovoga da ne želi svako da ustane - u pravu si skroz. Nekad je to jako teško prihvatiti, posebno kad su u pitanju ljudi koje baš volimo :D
Kućni red - obavezna lektira za sve novajlije pogledajte ovde.
User avatar
Trinity
Posts: 12
Joined: 19 Aug 2012, 22:22

Re: EGO iskušenja: IZVINI i OPRAŠTAM (TI)

Post by Trinity »

hello, hello
svakako treba UVEK i po svaku cenu pomagati ljudima koji su pali, ali uraditi za njih ne ono što mi mislimo da treba, već ono što je njima potrebno. Nekome je potreban prijateljski savet, nekome da ga nasmeješ (ukoliko si dduhovit, a ne teoretišeš, onda ga još više smoriš), nekome da ga samo zagrliš...zavisi od osobe. Ali to zahteva naš veliki trud i napor, pre svega veliku ljubav i želju da pomognemo drugim bićima - da ih saslušamo i u tom činu prevazidjemo sebe i svoj ego, ponizimo se i služimo drugima. Ne možemo samo sedeti ispred ogledala i pričati sebi - ti si tako divna, ja te obožavam i sl. to je ok i mnogo lakše nego izaći u stvarni svet i suočiti se sa ljudima i njima reći - ti si tako divan i ti si Božije stvorenje baš kao i ja (koje greši, pada, itd)...Ali uzalud sve, ako pokretač nije iskrenost, kao što je Vina rekla i LJubav!!!

jer

"Love is patient, love is kind. It does not envy, it does not boast, it is not proud. It does not dishonor others, it is not self-seeking, it is not easily angered, it keeps no record of wrongs. Love does not delight in evil but rejoices with the truth. It always protects, always trusts, always hopes, always perseveres." (Corinthians 13:4-7)
“The law of flotation was not discovered by contemplating the sinking of things, but by contemplating the floating of things.”
Post Reply